BlockfaNews

8 اصطلاح ضروری در امور مالی که همه باید بدانند

سواد مالی یک مهارت حیاتی در زندگی است که می تواند تأثیر قابل توجهی بر رفاه مالی و کیفیت کلی زندگی فرد داشته باشد. برای افراد، مهم است که به طور مداوم دانش مالی خود را بروز کنند تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و به اهداف مالی خود دست یابند. با بلاکفا همراه باشید.

 

سواد مالی به دلایل مختلفی مهم است:

 اتخاذ تصمیمات مالی آگاهانه

کسانی که سواد مالی دارند می توانند تصمیمات مالی عاقلانه ای اتخاذ کنند که با اهداف و ارزش های آنها سازگار باشد. این شامل انتخاب هایی در مورد میزان هزینه، پس انداز، سرمایه گذاری و وام است.

اجتناب از تله‌های مالی

سواد مالی می‌تواند به افراد کمک کند تا از خطرات مالی معمولی مانند بدهی با بهره بالا، هزینه‌های بیش از حد و کلاهبرداری های مالی، اجتناب کنند.

ایجاد ثروت بلندمدت

با دانستن چگونگی پس انداز و سرمایه گذاری کارآمد، افراد دارای سواد مالی می توانند به ثروت سازی بلندمدت کمک کنند. درک ایده هایی مانند سود مرکب و تنوع بخشی از این امر است.

افزایش کیفیت زندگی

سواد مالی می تواند کیفیت زندگی شما را با کاهش استرس ناشی از عدم اطمینان مالی و دادن توانایی ها و اطلاعاتی که افراد برای رسیدن به اهداف مالی خود نیاز دارند، افزایش دهد.

کمک به اقتصاد

سواد مالی همچنین می تواند با ترویج رفتار مالی مسئولانه و کاهش خطر بحران های مالی به سلامت کلی اقتصاد کمک کند.

 


 

در ادامه 8 اصطلاح ضروری مالی که همه باید با آنها آشنا باشند را باهم مرور میکنیم.

 

بودجه

 بودجه طرحی است که درآمد و هزینه های مورد انتظار را در یک دوره زمانی مشخص می کند. برای پیگیری هزینه ها و اطمینان از اینکه پول به طور مسئولانه خرج می شود، بودجه لازم است. به عنوان مثال، یک بودجه ماهانه ممکن است حاوی درآمد حاصل از یک شغل و هزینه هایی زندگی، شامل چیزهایی مانند اجاره، آب و برق و خواربار باشد. بودجه می تواند به مردم در مدیریت بهتر پول و جلوگیری از ول‌خرجی کمک کند.

 

بهره

 بهره هزینه استقراض پول است که معمولاً به صورت درصد بیان می شود. بسته به نوع وام یا قوانین و شرایط موسسه مالی که از ان استقرتض میکنید، نرخ بهره ممکن است تغییر کند.  در زمینه ارزهای دیجیتال، «بهره» می‌تواند به دو چیز متفاوت اشاره داشته باشد، از جمله سود به دست آمده از سرمایه‌گذاری‌های کریپتو از طریق سرمایه‌گذاری و سودی که وام دهندگان در دارایی‌های رمزنگاری خود با وام دادن به وام گیرندگان به دست می‌آورند.

 

ارز دیجیتال

 کریپتوکارنسی به یک ارز دیجیتال یا مجازی اطلاق می شود که از رمزنگاری برای امنیت استفاده می کند و بر روی یک سیستم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین عمل می کند. ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین با اجازه دادن به تراکنش‌های همتا به همتا(P2P)، بدون نیاز به یک مرجع مرکزی، جایگزینی برای ارزهای سنتی فیات ارائه می‌کند و می‌تواند برای انواع تراکنش‌های مالی مانند خرید کالا و خدمات، سرمایه‌گذاری و ارسال و دریافت پول در سراسر جهان مورد استفاده قرار گیرند.

 

دارایی

دارایی منبعی با ارزش اقتصادی است که شخص مالک ان بوده یا کنترل انرا در اختیار دارد. یک دارایی دیجیتال مانند BTC یا یک ارز دیجیتال دیگر که می تواند بر روی یک پلتفرم ساخته شده بر روی بلاک چین خریداری یا معامله شود، به عنوان یک نوع دارایی شناخته می شود. مشابه دارایی های معمولی مانند سهام، اوراق قرضه یا املاک و مستغلات، این دارایی های دیجیتال اغلب به عنوان ذخیره ارزش در نظر گرفته می شوند.  با این حال، ارزهای دیجیتال یک سرمایه گذاری با ریسک بالا هستند، زیرا اغلب بسیار نوسان هستند و ممکن است دچار نوسانات قیمتی زیادی شوند.

 

بدهی

 بدهی یک تعهد مالی یا وجهی است که یک فرد یا سازمان به طرف دیگر بدهکار است. بدهی در زمینه ارزهای رمزنگاری شده به هر تعهدی اطلاق می شود که یک فرد یا سازمان برای بازپرداخت یا بازگرداندن ارز دیجیتال دارد. به عنوان مثال، اگر کسی مقداری رمزارز را از یک پلتفذم وامدهی قرض بگیرد ، آنها مسئول بازپرداخت ارز دیجیتال قرض گرفته شده به اضافه بهره به وام دهنده خواهند بود.  به طور مشابه، تا زمانی که مشتری پول خود را پس نگیرد، تمام وجوهی که توسط یک صرافی ارز دیجیتال نگهداری می شود به عنوان یک بدهی در نظر گرفته می شود.

 

 

دارایی خالص

دارایی خالص، به معنای ارزش کل دارایی های یک فرد منهای بدهی های آنها است. ارزش خالص مثبت نشان می دهد که دارایی های یک فرد از بدهی های آنها بیشتر است، در حالی که ارزش خالص منفی برعکس آن را نشان می دهد. درک ارزش خالص برای ارزیابی سلامت مالی و برنامه ریزی برای اهداف بلندمدت مالی مهم است.

 

تورم

تورم نرخی است که در آن سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات در حال افزایش است. با گذشت زمان، تورم می تواند قدرت خرید پول را کاهش دهد و تأثیر قابل توجهی بر پس انداز و سرمایه گذاری داشته باشد.  به عنوان مثال، اگر تورم 2 درصد باشد، یک خرید 100 دلاری که امروز انجام شود، 102 دلار در سال هزینه خواهد داشت.برای اتخاذ تصمیمات مالی آگاهانه و آماده شدن برای آینده، درک تورم بسیار مهم است

 

 

تنوع بخشی

 متنوع‌سازی یک استراتژی مدیریت ریسک است که شامل توزیع سرمایه‌گذاری در دارایی‌ها یا طبقات مختلف دارایی است. با گذشت زمان، تنوع می تواند به کاهش ریسک و افزایش سود کمک کند. برای کاهش خطر زیان در هر بخش، یک سرمایه‌گذار می‌تواند با سرمایه‌گذاری در سهام، اوراق قرضه، ارزهای دیجیتال و املاک و مستغلات، پرتفوی خود را متنوع کند.  به منظور کاهش ریسک سرمایه گذاری و جمع آوری ثروت بلندمدت، درک تنوع بسیار مهم است.

  • منبع : BlockfaNews
  • دسته بندی : اموزشی

0 دیدگاه


ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *