crypto.com

همه چیز درباره بروزرسانی شانگهای

اگر شما هم از فعالان بازار رمزارز ها باشید، قطعا با عنوان بروزرسانی شانگاهای مواجه شده اید. اما این بروزرسانی چیست، دلایل اهمیت آن چیست و چه ویژگی هایی دارد. در این مقاله به صورت خلاصه و کلیدی هر‌آنچه که نیاز است درباره این بروزرسانی بدانید کنجانده شده. با بلاکفا همراه باشید.

 


 

نکات کلیدی:


◾بروزرسانی شانگهای یکی از هارد فورک‌های اتریوم است که قرار است در مارس 2023 انجام شود.
◾سهامداران و اعتباردهندگان می توانند اتریوم های سهام گذاری شده را از زنجیره Beacon خارج کنند.
◾تقریباً 16 میلیون ETH سهامگذاری شده برای برداشت در دسترس خواهد بود.
◾علاوه بر EIP-4895، چندین EIP دیگر در فورک شانگهای وجود دارد که هدف اکثر آنها کاهش هزینه های GasFee یا همان کارمزد شبکه، برای توسعه دهندگان اتریوم است.
◾برداشت ETH سهامدار با موفقیت در شبکه آزمایشی ژجیانگ (Zhejiang) شبیه‌سازی شده است.
◾معامله گران کریپتو همگی به این بروزرسانی و تاثیران ان بر اکوسیستم رمزارزها چشم دوخته اند.

 

بروزرسانی شانگهای چیست؟

ارتقاء شانگهای اتریوم یکی از بروزرسلنی ها کلیدی اتریوم بعد از THE MERGE است. این بروزرسانی برای ماه مارس 2023 برنامه ریزی شده. هدف اصلی این بروز رسانی امکان برداشت ETH های سهام گذاری شده توسط سهام گذاران و اعتبارسنج‌هاست.

این که چگونه این اتفاق می افتد در (EIP-4895) «پیشنهاد بهبود اتریوم» توضیح داده شده است، که اعتبار دهندگان را مجاز به برداشت ETHهای سهام گذاری شده در دسامبر 2020 میکند.

علاوه بر (EIP-4895)، EIPهای دیگری نیز در فورک شاهنگهای وجود دارد که هدف اکثر انها کاهش کارمزد های سنگین این شبکه برای توسعه دهندگان میباشد.

با این حال، گفتنی است که ارتقای شانگهای شامل EIP-4844 نمی‌شود، که امکان مقیاس‌پذیری بلاک چین اتریوم را از طریق «Sharding» فراهم می‌کند. شاردینگ یک راه حل مقیاس پذیری است که کل شبکه یک بلاک چین را به چندین شبکه کوچکتر به نام(shards) یا "خرده ریز" تقسیم می کند.

 

 

چرا ارتقاء شانگهای اکنون اجرا می شود؟

اتریوم در سپتامبر 2022 به مکانیزم اجماع اثبات سهام(POS) تغییر کرد، به این معنی که شبکه برای اجرای، به جای ماینرها به اعتبار سنجی متکی است. برای تبدیل شدن به اعتبارسنج در شبکه اتریوم، شرکت کنندگان باید 32 اتریوم را به اشتراک بگذارند. شبکه اتریوم به تایید کنندگان احتمالی اطلاع می دهد که سهام آنها تا به روز رسانی زنجیره بعدی قفل خواهد ماند.

اعتبارسنج هایی که اتریوم را به اشتراک می گذارند و به ادامه فعالیت زنجیره اتریوم بیکن کمک می کنند، با اتریوم پاداش می گیرند. این اولین گام در طرحی بود که در نهایت اتریوم را در سپتامبر 2022 به سیستم اثبات سهام تغییر خواهد داد.

با ارتقای شانگهای، اعتبارسنج‌ها در نهایت می توانند پاداش های خود را دریافت کنند.

 

سیستم برداشت ها دقیقا به چه‌شکل خواهد بود؟

تقریباً 16 میلیون ETH سهامگذاری شده وجود دارد که پس از شروع به‌روزرسانی شانگهای، توسط اعتبارسنج ها قابل برداشت خواهد بود. با این حال، برداشتETHها برای اعتبارسنج ها زمانبر خواهد بود، زیرا تنها یک صف برای برداشت وجود دارد و در هر اسلات (که هر 12 ثانیه اتفاق می افتد)، تنها 16 برداشت جزئی می تواند انجام شود.

 

آیا این ارتقاء بر روی کاربرانی که اتریوم های خود را در صرافی سهام‌گذاری کرده اند تاثیر خواهد گذاشت؟

این بروز رسانی بر روی کسانی که اتریوم های خود را به عنوان اعتبارسنج و مستقیما در Beacon Chain سهام‌گذاری کرده‌اند تاثیر گذار خواهد بود. با این حال این رویداد ممکن است روی قیمت ETH های آنها تاثیر گذار باشد.

 

آیا ارتقاء شانگهای بر قیمت ETH تأثیر خواهد داشت؟

برخی از معامله گران معتقدید که با شروع آزاد سازی اتریوم های قفل شده روی شبکه  Beacon Chain، موج فروش جدید آغاز خواهد شد. زیرا بسیاری از سهامگذاران بعد از آزادسازی در سود خواهند بود.برخی دیگر معتقدند که این بروزرسانی افراد بیشتری را به سهام‌گذاری تشویق خواهد کرد. با این حال بعد از ارتقاء موفق شبکه حدود 1 میلیون ETH برای آزادسازی در دسترس خواهد بود، که ممکن است موج فروش گسترده‌ای به راه بیاندازد.

 


 

جمع‌بندی

با این که مشخص نیست ارتقاء شانگهای در کوتاه مدت چه تاثیری بر قیمت و اکوسیستم اتریوم خواهد داشت. اما مشخصا این یک قدم بزرگ برای سیستم اثبات سهام اتریوم خواد بود. در ادامه توسعه‌دهندگان انتظار دارند که فراید شاردینگ و سایر ارتقاء هایی که شبکه را بزرگ تر و قوی تر میکند اجرا شود.

تمام نمونه های ذکر شده در این مقاله فقط برای اهداف مطالعاتی است. شما نباید چنین اطلاعات یا مطالب دیگری را به عنوان توصیه های حقوقی، مالیاتی، سرمایه گذاری، مالی یا دیگر تعبیر کنید.

 

 

این مطلب بر اساس مقاله‌ای به همین نام از وبسایتcrypto.com است.


 

مطالب، تحلیل ها و مقالات بیشتر در صفحه مقالات.

 

  • منبع : crypto.com
  • دسته بندی : اموزشی

0 دیدگاه


ثبت دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *